Δεκέμβριος 2019

Με κακοκαιρία είχε υποδεχθεί το Μονπελιέ την Εθνική ομάδα όταν αυτή ξεκινούσε τα ταξίδι της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, με κακοκαιρία την αποχαιρέτισε η Λιουμπλιάνα 24 ώρες μετά τον τελευταίο μας αγώνα στη διοργάνωση.

Ικανοποιημένοι από την συνολική πορεία της Εθνικής ομάδας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εμφανίστηκαν οι Έλληνες διεθνείς, οι οποίοι παραδέχθηκαν την ανωτερότητα της Ρωσίας, αλλά στάθηκαν και σ’ αυτά που πρέπει να γίνουν προκειμένου να συνεχιστεί η ανοδική μας πορεία.

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών αποχαιρέτησε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 από την εξαιρετική Ρωσία στον αγώνα των δύο ομάδων για τους «16» του Ευρωβόλεϊ 2019.

Τελικά κάποιες φορές γίνονται και θαύματα κι ένα τέτοιο παρακολουθήσαμε σήμερα στην Sud De France Arena, όπου η Ρουμανία κέρδισε με 3-1 την Πορτογαλία και για έναν πόντο (!!!) η Ελλάδα προκρίθηκε στους «16» του Ευρωβόλεϊ!

Για ενάμιση σετ η Εθνική ομάδα ήταν σε τροχιά πρόκρισης στις 16 καλύτερες ομάδες του Ευρωβόλεϊ, ωστόσο η Πορτογαλία κατάφερε να αλλάξει τη ροή του αγώνα και επικρατώντας με 3-1 να έχει πλέον αυτή το πάνω χέρι, αν και όλα θα κριθούν στο αυριανό ματς Πορτογαλία-Ρουμανία.

Στον πρώτο «τελικό» επιβίωσης στον Α’ όμιλο του Ευρωβόλεϊ που φιλοξενείται στο Μονπελιέ της Γαλλίας, η Εθνική επικράτησε με 3-1 της Ρουμανίας κι αν αύριο (15:00, ΕΡΤ Sports) κερδίσει με οποιοδήποτε σκορ την Πορτογαλία προκρίνεται στην επόμενη φάση. Με τον αγώνα να κρίνεται στα 4 σετ, αλλά να ξεπερνά σε διάρκεια τις δύο ώρες, γίνεται εύκολα αντιληπτό τι είδους «μάχη» έγινε στην Sud De France Arena με την Εθνική να βγάζει μεγάλες ψυχικές δυνάμεις και να κερδίζει ένα ματς που πήγε να στραβώσει πολλές φορές…